Denizli 1 Şubesi

ACIPAYAM-Kadınlar Komisyonundan Basın Açıklaması

Acıpayam Eğitim Bir Sen’den “Kadına Şiddete HAYIR” 

 

Acıpayam Eğitim-Bir-Sen temsilciliği Kadın Kolları Komisyonu “Kadına Şiddete Hayır” konulu basın açıklaması yaptı. Son günlerde kadına artan şiddet karşısında Eğitim Bir Sen sendikası sessiz kalmamış Kadın Kolları Komisyonu ile Acıpayam’dan herkese kadına karşı şiddete hayır demiştir. Acıpayam Eğitim-Bir-Sen Kadın Kolları Komisyonunun Basın Açıklamasını Kadın Kolları Komisyonları Başkanı Melahat CANBAZ yaptı.

Basın açıklamasının tam metni şöye:

Toplumun kanayan bir yarası olan kadına şiddet, insanoğlunun dünya üzerinde var olmasından bu yana devam etmektedir. Toplum vicdanını acıtan bu problem, toplumun duyarlılığına rağmen maalesef aşılmış değildir. Son günlerde gündeme bomba gibi düşen Tarsus’ta üniversite öğrencisi olan Özgecan ARSLAN’ın öldürülmesi ; öncelikle kadınlarımız için kaygıları ve çabaları olan sendikamızı, Kadınlar Komisyonunu ve tüm kadınları derinden yaralamıştır. Bu kadın vahşetine hepimiz kınıyoruz.
İslam Dini kadına en büyük değeri veren yegane bir dindir. İslam Dininin kadına verdiği önemi topluma anlatmaya ihtiyacımız vardır. Kadınlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü tealanın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin! (Müslim) Toplumun kadına hassasiyetinin azalması batılılaşma sürecidir. Batının kadınlarına, daha değer veriliyormuş imajı oluşturularak dinimizin bu konudaki hassasiyeti yok edilmeye çalışılmıştır. Dinimizi ve değerlerimizi sahip çıkmak bütün meselenin hal olması demektir. Eğitim Bir Sen Kadınlar Komisyonu Acıpayam şubesi olarak en büyük hedefimiz öncelikle kadınlarımızın haklarını korumaktır. Kadın dayanışması ile bütün kadınların ana, bacı, kardeş olduğu bilincini oluşturmak, kadına naif bir bakış açısı geliştirmek gereklidir. Gün geçtikçe kadın üyelerimizi daha bir kıymet verip onlara sorunları ve istekleri konusunda el uzatmak, çözüm olmak en büyük görevimizdir. Özgecan ARLAN olayından sonra kadın dayanışmasını gün geçtikçe artırarak toplumu bu sorundan kurtarmak, her kadının bir ana olduğunu, anaların da toplumu yön verenler olduğunu hatırlatacağız. Bu vahşetleri yapanın da bir ana elinden çıktığını düşünecek olursak biz anaların oğullarına daha bir titizlikle eğitip, kadınların erkeklere birer emanet olduklarını, dinimizin analara ve kadınlara ne kadar kıymet verdiklerini anlatmalıyız. Peygamber Efendimiz (sav); ‘Cennet anaların ayakları altındadır.’diyerek anaların dinimizdeki önemini vurgulamıştır. Eğer bir ana oğlunu bu hassasiyeti kazandırabilirse toplumun kanayan bu yarasını kökten çözüm bulmuş oluruz. Bu olayın eğitim ayağını da düşünecek olursak müfredatlarımızda da bu konuyu ele almamız gerekmektedir.
Biz kadınlar kadına olan bu şiddet ve vahşeti tüm gücümüzü birleştirerek kınıyoruz. Bundan sonra Allahtan en büyük dileğimiz, bu tür olayların olmamasıdır. Hepimiz ana ve ana olmaya aday kadınlar olarak oğullarımızı sahip çıkalım. Kadına yapılan bu tür hakaretlerin dinimiz açısından günah, değerlerimiz açısından da ayıp olduğunu anlatmalıyız. Her kadın ana, bacı, kardeştir. Özgecan ARSLAN hepimizin kardeşi olabilir. Toplum olarak, kadın olarak biz bunların olmaması için gayret sarfedeceğiz. Başımıza gelen bu felaketin acısını derinden yaşıyoruz. Böyle olayların bir daha olmaması için Allahtan niyaz ediyor, başımız sağ olsun diyoruz.