İş güvencesini korumakta kararlıyız


755 | 28.02.2017
| |

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Siyasette, sivil ve demokratik yönetimde vesayete ne kadar karşıysak, vesayetin ifşası ve imhası için ne kadar kararlıysak iş güvencesi üzerinden kamu personel sisteminde, kamu görevlileri üzerinde, emeğimiz ve ekmeğimiz üzerinde vesayet oluşturulmasına da en az o kadar karşıyız; iş güvencesini korumakta, kapsamını genişletmekte o kadar kararlıyız” dedi.

“Memur-Sen’e Davet, Tercihimiz Evet” buluşması Adana’da gerçekleştirildi.Milletimizden ‘evet’ bekliyoruz

Toplantıda konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, Memur-Sen olarak, ülkemizin siyasi geçmişte yaşadığı siyasi krizlerin büyük bölümünün darbe anayasalarından kaynaklandığını bildiklerini ifade ederek, “Hükûmet sisteminde değişikliği doğru bir adım olarak görüyoruz. Çok başlı yürütme erkinden vazgeçilmesini, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle tek başlı yürütme modelinin benimsenmesini destekliyoruz. Bu anlamda, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa değişikliğine ‘evet’ diyor, ‘tercih evet’ çağrısıyla milletimizden de ‘evet’ bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Güvence içermeyen istihdam türlerinden kurtulmalıyız

“Yürütmede çok başlılık siyasi krizlere, karar alma süreçlerinde gecikmelere neden olurken, istihdam türü yönüyle kamu personel sisteminde çok çeşitlilik de iş barışının bozulmasına, enerji kaybına, hak ihlallerine ve motivasyon kaybına sebep oluyor” diyen Yalçın, şöyle devam etti: “Bu yüzden Memur-Sen olarak, 4/C kapsamındaki geçici personelin, 4/B’li personelin, farklı kurumlarda geçici istihdam edilerek hizmet sunanların, memur işi yapan kamu işçilerinin kadroya geçirilmesi; kamuda ya 4/A ya da 4/D kadrosunda çalışma olması teklifinde ısrarcıyız. Güvence içermeyen, güvence noktasında esneklik içeren istihdam türlerinden kurtulma teklifimize bürokrasinin de ‘evet’ demesini bekliyoruz.” 

İş güvencesini ortadan kaldırmanın hesabını yapanların beyanları bizi rahatsız ediyor

Vesayet noktasında sivil siyasetin güvence altına alınmasına odaklanan Türkiye fotoğrafı ile kamu personel sisteminde iş güvencesini hedef alan tutumların, beyanların birbirine yakışmadığını kaydeden Yalçın, “Biz, kamu personel sisteminde güvencesiz istihdama son verilmesini teklif ederken, bunun mücadelesini verirken; siyaset ve bürokrasiden ilgili ilgisiz birçok özneden aksi yönde beyanlar ve açıklamalar yapılıyor. İş güvencesini yok etmeye dair çalışmalardan, hedeflerden söz ediliyor. Biz milletle beraber Türkiye’nin içe dair sorunlarını, siyasi alanla ilgili tasarım bozukluklarını gidermenin hesabını yaparken, iş güvencesini yok etmenin hesabını yapanların beyanları bizi üzüyor ve geriyor. Vesayet noktasında sivil siyasetin güvence altına alınmasına odaklanan Türkiye fotoğrafı ile kamu personel sisteminde iş güvencesini hedef alan tutumlar, beyanlar birbirine yakışmıyor. Siyasette vesayete karşı güvence sistemleri ve zeminleri oluştururken, kamu personel sisteminde keyfiliğe karşı güvencenin, iş güvencesinin kaldırılması yönünde sarf edilen cümleler basiret ve isabet yönü olmayan cümlelerdir. Siyasette, sivil ve demokratik yönetimde vesayete ne kadar karşıysak, vesayetin ifşası ve imhası için ne kadar kararlıysak iş güvencesi üzerinden kamu personel sisteminde, kamu görevlileri üzerinde, emeğimiz ve ekmeğimiz üzerinde vesayet oluşturulmasına da en az o kadar karşıyız; iş güvencesini korumakta, kapsamını genişletmekte o kadar kararlıyız. Memur-Sen olarak, dün olduğu gibi, bugün de, yarın da iş güvencesine yönelik olumsuz her beyana, her düşünceye, her hazırlığa ya da dayatmaya karşı çıkarız. Emeğimizi ve ekmeğimizi hedef alacak her yaklaşıma karşı direnç geliştiririz. Hükûmet Sistemi değişsin sonrasında kamuda da iş güvencesini değiştiririz şeklinde bir yaklaşımla hareket etmeyi düşünenler varsa, şimdiden hayallerini ve hedeflerini değiştirsinler. Demokrasinin, milli iradenin, sivil siyasetin güçlenmesine, vesayetin ve krizlerin yok edilmesine nasıl ‘evet’ diyorsak, iş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, sınırlarının daraltılmasına, esnetilmesine, değersizleştirilmesine yönelik en ufak adıma da, söze de, girişime de kesinlikle hayır diyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde, iş güvencesi üzerinden cümle kuranlara tavsiyemiz, gerçekleşmesine izin vermeyeceğimiz bu işlere zaman ayırmak yerine Ağustos ayında gerçekleştireceğimiz toplu sözleşme görüşmelerinde ‘evet’ diyeceğimiz teklifleri hazırlamaya yoğunlaşsınlar. Daha hayırlı ve doğru bir iş yapmış olurlar. Hem de, bizi, milleti ve kamu görevlilerini gereksiz bir gündemle geren ve yoran pozisyonda olmaktan kurtulurlar” ifadelerini kullandı. 

Yanbaz: Hedefimiz 1 milyon 111 bin 111 üye

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, elde ettikleri kazanımlar ve verdikleri mücadele ile Türkiye ve bölgenin en büyük emek örgütü olduklarını kaydederek, şöyle konuştu: “Memur-Sen güneşi, taştan adamları eritiyor ve taşları diken elleri kurutuyor. Bu güneş vesayet sistemi ve zalimler için endişe olduğu kadar Anadolu’nun ve ümmetin mazlum milyonları için umut, inanç ve sürurdur. Dünyanın neresinde inleyen bir yürek varsa oraya insanlık taşıyoruz. Anadolu’nun umudunu artırıyor, hayallerini güçlendiriyoruz. Daha özgür ve güçlü bir Türkiye için, ülkemiz ve milletimiz için, daha adil bir dünya için Memur-Sen’i daha da büyütmeliyiz. Bu bilinçle ‘Memur-Sen’e Davet’ seferberliği başlattık. Sendikaların üye sayılarının güncelleneceği Mayıs ayına kadar hedefimiz 1 milyon 111 bin 111 üyeye ulaşmaktır.” 

Sezer: Memur-Sen her zaman dik durmuştur, duracaktır

Programın açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Adana 1 No’lu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Sezer, darbe girişiminin hemen ardından Genel Başkan Ali Yalçın’ın açıklamalarıyla alanlara çıktıklarını ve sonucunda da darbe girişiminin engellendiğini hatırlatarak, “O gün teşkilatımız büyük bir özveri ile bu millete ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Memur-Sen her zaman dik durmuştur” dedi. 

Çelikcan: Bu devletin omurgasını memurlar oluşturuyor

Yüreğir İlçe Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Memur-Sen’e ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirterek, “Bu devletin omurgasını siz memurlar oluşturuyorsunuz. Tabi ki siyasi irade ülkeyi yönetiyor ama bunu devlette görev yapan memurlar eliyle yapıyor. Onun için Allah sizlere güç versin” diye konuştu.

Demokrasi nöbetlerinde Memur-Sen teşkilatlarının örnek duruşuna dikkat çeken Çelikcan, “15 Temmuz’dan sonraki günlerde meydanları özellikle Memur-Sen üyelerinin doldurmuş olması çok anlamlıydı. 16 Nisan’da istikbalimiz için, istikrarımız için, Türkiye’de birçok şeyin değişmesi için, bir daha eski günlerin yaşanmaması için hainlere işbirlikçilerine, her türlü ihanete karşı cevap vereceğiz” şeklinde konuştu. 

Yeni: Memur-Sen lazım olan cevabı verdi

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni ise, Memur-Sen’in referandum tercihinin diğer sivil toplum kuruluşlarına örnek olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Devletimizin istiklali, hukukun üstünlüğü söz konusu olduğunda yine Memur-Sen en önde adımını attı ve inanıyorum ki, birçok sivil toplum kuruluşuna örnek olacak şekilde Türkiye’ye lazım olan cevabı verdi. İnşallah vermiş olduğunuz bu ‘evet’ cevabı 16 Nisan’da bereket olur. Bundan dolayı da şimdiden ortaya koyduğunuz katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.” 

Küfür, Hakaret ve Rencide Edici Yorumlar Yayınlanmayacaktır.

Top